Son Haberler

Degerler Eğitimi


DEĞERLER EĞİTİMİ NEDİR? NEDEN GEREKLİDİR?

Değerler Eğitimi; kendi kültürümüzü öğrenip yaşayıp ve davranışa aktarmaktır. Davranışa dönen her değeri sosyal çevre içinde model olarak insanlara yansıtmaktır. Bunu yaparken bir yandan köklerini sımsıkı tutan diğer yandan da dünya ile entegre olabilen ufku geniş ön yargısız, bilgiye, yeniliğe açık insanlar yetiştirmektir.

Bu doğrultuda yetişen her insan yeni neslin oluşmasında toprağa atılan bir tohumdur.
Bu tohumların yetişmesinde, kuvvetlenmesi ve meyve vermesinde öğrenim ve öğretimin rolü çok büyüktür. İlk öğretmen anne-babadır. Çocuğun ahlakı anne karnındayken şekillenmeye başlar. Gözümüzden sakındığımız evlatlarımız en fazla altı yıl kesintisiz bizimle beraberdir. Okul hayatını ana sınıfından başlamış olarak kabul edersek, çocuğun hayatının diğer kalan kısmı anne ve babayla değildir. Hayatının kalan kısmını sosyal çevre ve okul şekillendirecektir.

Bize düşen görev; evlatlarımızı vicdanlı, kendi alanına hakim, fikri özgür, ön yargısız, farklı düşünce ve inançlara saygılı insanlarla buluşturmaktır. Öğrenilen her bilgi çocuğun ruhunda ve vicdanında yer buluyorsa bir kıymeti vardır. Değerler Eğitiminin temel amacı; merhametli, duyarlı, milli değerlerine sahip çıkan, dünya ile bağını koparmayan vizyon sahibi nesiller yetiştirmektir.